Mihez kezdjünk az életünkkel?

Honnan tudhatjuk, hogy az életünk az emberiséget szolgálja? Hogyan válasszunk olyan hivatást, amely segít megbékélnünk önmagunkkal, és a világot szolgáljuk vele?

Amikor valamit teszünk, nem mindegy, hogyan tesszük. A cselekvés a létünk része. Amikor cselekszünk, kulcskérdés, hogy élvezzük, amit teszünk, és adjunk teljes jelenlétet a világnak és önmagunknak. Bármi megteszi. Nem az a fontos, mit teszünk, hanem hogyan tesszük azt. Sok olyan tevékenység létezik, amely segít kifejeznünk az örömünket és együttérzésünket az emberiség és az összes élőlény felé. Ugyan kevesebbet keresünk, kisebb házban élünk, szerényebb autót vezetünk, mégis boldogabbak leszünk. Tudunk nevetni és szeretni –, amit teszünk, abban kifejeződik a szeretet. Ha így élünk, az életünk boldog lesz; az egyszerű élet lehetséges. Azzal segítünk a legtöbbet, ha boldog emberek vagyunk.

Sokunkat maga alá temet a munka, és elveszítjük az életünket; nincs időnk mélyen megélni azt. A civilizációnk ilyen, a kiégés valós probléma, de nem éri meg. Az életünk ajándék, és nem mindegy, mihez kezdünk ezzel az ajándékkal. Időt kell találnunk az életre. Fontos felszámolnunk a dualisztikus látásmódunkat, miszerint a „munka” és az „élet” két különböző dolog.

Thich Nhat Hanh: A zen és a bolygó megmentésének művészete (Ursus Libris, 2022. Fordította: Máriás Petra.)

undefined