Így vagy csodálatos, amilyen vagy. Ne próbálj hát másnak látszani. Az, amit keresel, már benned van. Nem a külvilágban kell felkutatnod. Itt van minden: a jelen pillanatban.
A Szelíd Mosoly Buddhista Szangha Jan Boswijk, holland pszichológus, pszichoterapeuta, buddhista tanító köré szerveződött gyakorlók közössége. A szangha tagjai Thich Nhat Hanh tanításai, hagyománya szerint közösen gyakorolnak, vesznek részt elvonulásokon, meditálnak. A szangha történetéről, életéről a weblap szangha menüpontjában olvashat.
Online meditációt tartunk minden szerdán 18:30 - 20:00 között. A meditációra mindenkit szeretettel várunk, ha részt kíván venni, a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen jelentkezhet. Szangha társunk Zoom meghívót küld, amivel csatlakozhat már 18:15 órától. A programban 25 perc vezetett meditáció, 10 perc sétáló meditáció, majd 25 perc csendes meditáció követik egymást. A sétáló meditációt mindenki a saját otthonában, csendes sétával végezheti. Az utolsó 15-20 percben lehetőség van megosztani az aznapi meditációval kapcsolatos élményeinket, gondolatainkat.
A meditációról további információk a szangha facebook oldalán találhatók.
Közzétette: Szelíd Mosoly Buddhista Szangha – 2023. szeptember 2., szombat
Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elvonulást Jan Boswijk és Hilly Bol buddhista tanítók vezetik, akik Hollandiában élnek, és már 2005 óta van kapcsolatuk a magyar szanghával, és vezetnek Magyarországon elvonulásokat.
Az elvonulás helyszíne a Három Kincs Völgye. Csöndes, vezetett, sétáló meditációk váltogatják egymást az elvonulás öt napja során. Délelőttönként többnyire dharma-tanítások lesznek, és lehetőség nyílik majd kérdéseink felvetésére is. Kisebb csoportokban a hallott, és átélt élmények megosztása is a program része. Napi háromszori vegetáriánus étkezés, kényelmes szállás, nyugodt, csöndes, szép környezet segítik gyakorlásunkat, elmélyülésünket.
Az elvonulásról, és a költségekről itt olvashat részleteket.Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Az első lépés az, hogy hazatérünk önmagunkhoz, hogy megértsük a szenvedésünket és annak gyökereit. Amint megértjük a szenvedésünket és a létrejöttének okait, megtanulunk úgy kommunikálni, hogy az enyhítse a másik szenvedését is. A kapcsolataink azon múlnak, mennyire tudjuk megérteni a saját nehézségeinket és törekvéseinket éppúgy, mint másokét.
Amikor valóban képesek vagyunk hazatérni önmagunkhoz, és meghallgatni magunkat, az életünk minden pillanatából hasznot húzhatunk. Minden percben örömet lelhetünk. A tudatos légzés által támogatott jó belső párbeszéd hozzásegít bennünket, hogy egyre inkább megértsük önmagunkat, megértsük a szenvedésünket, és megértsük a boldogságunkat is. Ha tudjuk, hogyan bánjunk a szenvedéssel, azt is tudjuk, hogyan teremtsünk boldogságot. És ha igazán boldogok vagyunk, a boldogságunkból mindenki profitál. A világnak boldog emberekre van szüksége.
Thich Nhat Hanh: A párbeszéd művészete – Út a megbékéléshez (Ursus Libris, 2020. Fordította: Máriás Petra.)
szél nem fodrozza
megállítja az idő
tavam víztükrét
Nováky Rita
Az elmúlt években Thich Nhat Hanh műveiből több idézetet gyűjtöttünk össze. Ezt a gyűjteményt itt weboldalon a Tanítások/Idézetek menüpontban megtekintheti.
Ha egy székre tekintünk, látjuk, hogy fából van, de általában nem vesszük észre a tölgyet, amiből készült, az erdőt, az asztalost és a saját tudatunkat. Ám ha meditálunk rajta, akkor a széket minden egyébbel összekötő, egymással összefonódó kapcsolatok végtelenségében megpillanthatjuk az egész világmindenséget. A szék jelenlétében feltárul a tölgyfa jelenléte. A falevél jelenlétében feltárul a napfény jelenléte. Az almavirág jelenlétében feltárul az alma jelenléte. A gyakorló így szemlélődve megpillantja a sokban az egyet és az egyben a sokat. Még mielőtt megpillantaná a széket, a valóság lüktető szívében már kitapintja annak jelenlétét. A széket nem lehet elkülöníteni a világ többi részétől. A szék nem egyéb, mint közte és minden egyéb dolog között létesülő kölcsönös kapcsolatoknak az egész univerzumra kiterjedő hálózata. A szék azért van, mert az összes többi dolog létezik. És ha ez a szék nem létezne, akkor semmi más sem létezhetne.
Thich Nhat Hanh: Szívem, a Nap (http://ursuslibris.hu/szivem-a-nap/)
Hogyan adhatnék
választ, mikor a kérdést
is csak keresem?
Fodor Ákos (1945-2015)